Secco International

Wentylacja mechaniczna połączona z grawitacyjną czyli metoda Gordie Johnes.

Wentylacja mechaniczna połączona z grawitacyjną czyli metoda Gordie Johnes.

Najnowsze trendy w wentylacji mechanicznej w USA oraz w Kanadzie to tzw. metodologia Gordie Johnes. Jej twórca jest uznanym amerykańskim weterynarzem, właścicielem dużego stada krów mlecznych i wykładowcą w stanowym Uniwersytecie w Wisconsin. Jest współwłaścicielem fermy na 4000 krów oraz projektantem wielu dużych gospodarstw, na czele z Fairy Oaks Diary w Indianie, hodującej 20 000 krów.

Opracowany przez niego system często określa się ją jako wentylację hybrydową, łączącą zalety wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej, gdy wymagają tego warunki klimatyczne. Niektórzy dodają też określenie „wentylacja czterosezonowa” ponieważ mieszane rozwiązania zapewniają skuteczne przewietrzanie budynku przez cały rok. Zebrane przez lata doświadczenia w projektowaniu wentylacji znajdują zastosowanie w gospodarstwa położonych w rejonach klimatu o ostrych zimach i gorących latach, gdzie zimą temperatury spadają do -20 stopni a latem dochodzą do +37 st. C.

Przepływ powietrza kontrolowany jest cały czas przez centralę pobierającą dane z czujników wilgotności, temperatury oraz wiatru, z uwzględnieniem danych z deszczomierza, a w przypadku zbiornika pod stanowiskami, również z czujnika amoniaku. W zależności od potrzeb kurtyny mogą otwierać się bądź zamykać, wentylatory chłodzić stanowiska, stół paszowy czy po prostu mieszać i wymieniać powietrze w oborze.

W największym skrócie system hybrydowy działa tak, że w warunkach wilgotności i temperatury poniżej ryzyka stresu cieplnego działa wentylacja grawitacyjna. Kurtyny są otwarte a wentylatory wyłączone. Kiedy wzrośnie ryzyko stresu cieplnego system zamyka kurtyny i włącza wentylatory z prędkością 40 wymian na godzinę dla temperatury 21 stopni Celsjusza, ale już 60 wymian, gdy temperatura osiągnie 27 stopni.

Z kolei w okresie zimowym, gdy temperatura spadnie poniżej -12 stopni wentylacja ograniczona jest do zaledwie 4 wymian na godzinę, co zapewnia niezamarzanie gnojowicy w oborze. Kurtyny pozostają zamknięte a dodatkowo wentylatory wysokiej wydajności przełączają się z bieg przeciwny zapobiegając ulatywaniu ciepłego powietrza przez szczeliną wentylacyjną w kalenicy.

Udostępnij

O autorze